tel 03123611522     mail info@gencgrafik.com
twitter facebook header_sosyal1 rss
l Haberler
s

İnternet hızı yavaş olanlara en uygun çözüm!

TP-Link, seyahatlerde, sabit internetin olmadığı alan/mekanlarda (tekne, vb) güvenli kablosuz ağ oluşturmayı sağlayan mobil WiFi (MiFİ) çözümleri de sunuyor. İçlerine takılan veri hatlı SIM kart ile çalışan ve pil desteği sayesindeelektriğe bağlanmadan da interneti dağıtabilen bu ürünler, yurtdışı seyahatlerde, yazlık evlerde, kamp alanlarında ya da tekne, karavan gibi hareket halindeki yaşam alanlarında güvenli WiFi ağı oluşturmak için gerekli cihazlar

TP-Link M7200 özellikleri ve fiyatı

MiFi cihazlarında da tüketicilere bol seçenek sunan TP-Link, daha önce 3G destekli olan ve çakıl taşına benzeyen tasarımı ile ödül alan mobil WiFi cihazının 4G destekli modelini satışa sundu. M7200 model MiFi cihazı, küçük boyutu sayesinde çantada, cepte her yere rahatlıkla taşınabiliyor. En yeni nesil 4G(FDD/TDD-LTE) desteği bulunan ürün, bu sayede daha hızlı WiFi bağlantısı sunuyor.

WiFi desteği olan tüm cihazların internete erişimini sağlayabilen ürüne, tablet bilgisayardan dizüstü bilgisayara, akıllı telefondan akıllı saate kadar her cihaz bağlanabiliyor. Aynı anda 10 kişi/cihaza kadar WiFi desteği sunan M7200, içinde yer alan 2000mAh kapasiteli güçlü pili sayesinde sekiz saate kadar bağlantı desteği sunuyor. Böylece elektrik prizi olmayan yerlerde (dış mekan etkinlikleri, iş gezileri, doğa gezileri vb) rahatlıkla kullanılabiliyor.

Ürünü çalışır hale getirmek de son derece kolay. İçine 4G destekli (geriye dönük olarak 3G desteği de bulunuyor) bir SIM kart takıp, cihazın güç düğmesine basmak yeterli oluyor. Hemen aktif olan cihaz WiFi dağıtmaya başlıyor. TP-Link mobil uygulama yazılımı olan tpMiFi sayesinde Android ya da iOS cihazlardan da ürüne erişip yönetmek mümkün. Böylece M7200’e hangi cihazların bağlı olduğundan veri tüketimine ve sınırlamasına kadar pek çok şey tpMiFi uygulaması ile izlenip kontrol edilebiliyor.

Türkiye’de satışa sunulan 4G destekli yeni MiFi cihazı M7200’ün tavsiye edilen satış fiyatı KDV dahil 469 TL olarak açıklandı.

Devamını oku

s

WPA3 kablosuz güvenlik standardı kullanımda!

Modem kurulumunda WiFi şifresini belirlediğiniz zaman, aşağıda güvenlik standardıyla ilgili bir ibare görürüz. WPA ve WPA2 diye. Artık WPA3 kablosuz güvenlik standardı da kullanımda!

WiFi ağ şifreleri, her geçen gün daha da önemli bir hal aldı. Çünkü teknoloji dünyasındaki gelişmelerle beraber internet kullanımı arttı, internet kullanımında bize özel verilerin sayısı arttı. Kısacası hayati bilgileri barındıran verilerin korunması çok daha ciddi bir önem arz ediyor günümüzde. WPA’dan sonra WPA2ve şimdi de WPA3 standardı hayatımızda. Peki WPA3 bizlere neler sunuyor?

WPA3 kablosuz güvenlik standardı artık kullanımda!

İlk çıktığı zamanlarda WiFi ağlarına basit şifrelerle giriş yapmak mümkünken, bu şifrelerin saldırganlar tarafından kırılması ve ağa sızıntı yapılması, zamanla kolaylaşmıştı. Saldırganlar, ağa erişim elde ettikten sonra, dolaşan verileri takip edebiliyor, diğer kullanıcıları sahte sitelere yönlendirebiliyor ve önemli dosyalara erişebiliyorlardı. Bu problemleri ortadan kaldırmak için geliştirilen WPA2 standardı da artık aradan geçen uzun yıllardan sonra, yetersiz gelmeye başlamıştı.

WPA3 kablosuz güvenlik standardı resmen hizmete girdi. Yeni güvenlik standardının yakında WiFi Alliance sertifikalı cihazlar için zorunlu hale gelecek. Bu gelişmenin, WPA2 destekleyen ağ ürünlerine herhangi bir negatif etkisi olmayacak.

WPA3 yenilikleri neler?

Artık daha güvenli WiFi şifreleri belirleyebileceğiz. Eş zamanlı denklik doğrulama sistemi ile beraber, profesyonel seviyede WPA3-Enterprise kullanılıyorsa, parolalarınızın kırılmasını daha da zorlaştıracak 192 bitşifrelemeye sahip oluyorsunuz. WPA2‘ye ek bir güvenlik ve şifreleme protokolü eklenmediğinde 128 bit şifreleme ile veriler korunuyordu.

WPA3, nesnelerin internetini de unutmuyor. Akıllı cihazların Wi-Fi ağına bağlamak artık Easy Connect ile çok daha kolay olacak.

Ağ ürünlerine şirketler güncelleme çıkararak, donanımsal olarak WPA3 kullanımına müsait olan ürünlere güncelleme verebilir. Bu güncellemeler gelene kadar ya da WPA3 desteğine sahip bir ürün satın alana kadar, şu an WPA2 ile devam edeceğinizi de hatırlatalım.

 

Devamını oku

s

İnternet test cihazı: monitor-io

İnternetimizle alakalı yaşadığımız problemleri tanımlarken çoğu zaman problemler yaşıyoruz. monitor-io, sunduğu özelliklerle oldukça kullanışlı, basit bir internet test cihazı.

monitor-io, modeminize bağlanarak internetiniz ile ilgili her türlü bilgiye ulaşıp, internetinizle ilgili bir sorun gerçekleştiğinde siz şüphelenmeden size bildiriyor.

Oldukça küçük bir yapıya sahip olan cihaz, beraberinde elektrik kablosu ve Ethernet kablosu ile birlikte geliyor. Cihazı, modeminizin yanında konumlandırarak elektriğe bağlıyor, daha sonrasında LAN kablosunu takıyorsunuz.

Cep telefonunuza kurduğunuz monitor-io uygulaması veya web arayüzü sayesinde, internetinizle ilgili olan biteni o andan itibaren öğrenmeye imkanına sahip oluyorsunuz.

Monitor-io düzenli aralıklarla internet bağlantınızı test ederek, olası paketkayıplarında veya bağlantı kesintilerinde size akıllı telefonunuz veya SMS aracılığı ile bildiride bulunuyor. Ayrıca modeminizin kablosuz çekim gücünü yine cihazın internet arayüzü üzerinden test edebiliyorsunuz.

Üzerinde küçük bir ekranda bulunduran monitor-io, internetinizin açık kaldığı süre ve eğer yaşandıysa kesinti süresini sizlere daima gösteriyor. Cihaz, internetiniz ile alakalı bir problem yaşandığında sıkıntının servis sağlayıcısında mı yoksa sizin kendi yerel ağınızda mı olduğunu öğrenebiliyorsunuz.

Teslimat tarihi ve fiyatlar

İnternet test cihazı monitor-io, Kickstarter üzerinden desteklerinizi bekliyor.

Haziran 2018’de teslimatı planlanan ürün, Türkiye’ye 20$ kargo ücreti karşılığında yollanıyor. Kargo ücretinin, gümrük limitine dahil olmadığını belirtelim.

Ürünün bazı paketleri;

1 Adet monitor-io –> 89$
2 Adet monitor-io –> 158$

Devamını oku

s

Wi-Fi 802.11ax geliyor!

Wi-Fi standartları gelişmeye devam ederken sıra 6. nesil olan 802.11axstandardına gelmiş durumda. Devre kartı gibi aygıtların üreticisi Broadcom ise, Max Wifi adıyla router ve akıllı telefon gibi kablosuz özellikli cihazlar için tasarlanan ilk 802.11ax çiplerini duyurdu.

WiFi 802.11ax ne yenilikler sunuyor?

Giderek artan bant genişliği ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirilen 802.11ax tabii ki birçok yeni özellik de getirecek. Özellikle de bekleyeceğiniz üzere standardın Servis Kalitesi (QoS) için artış sağlanacak. Bu yeni standart için adı geçen kavramlar arasındaysa Uydu-Yer Bağı Dikey Frekans Bölmeli Çoklu Erişim (OFDMA), Çok Kullanıcılı MIMO (MU-MIMO), Hedef Uyanma Zamanı (TWT), Mekansal Yeniden Kullanım ve Bluetooth 5.0 yer alıyor.


OFDMA özelliği ile kablosuz ağın bütünlüğü korunarak kapasite ve verimlilikönemli ölçüde geliştirilirken birden fazla veri akışının korunması sağlanacak. MU-MIMO ise birden fazla cihaz bağlandığında kanal kapasitesini artırmayayardımcı olacak. Böylece yoğun kullanıcılı ortamlarda kullanıcı başına verimlilikte artış sağlanacak.

TWT özelliğine baktığımızdaysa akıllı telefon ve diğer mobil cihazlarda uyanma ve uyuma verimliliği ile batarya süresinin geliştirilmesi sağlanıyor. Mekansal Yeniden Kullanım, erişim noktalarının veri iletimi sırasında akıllıca kararlarvermesi için geliştirilmiş bir yenilik. Son olarak Bluetooth 5.0, 802.11ax standardının mobil cihaz kısmı olarak, Bluetooth aralığını artırmak için Bluetooth Mesh kullanan en yeni Bluetooth sürümünü içeriyor.

802.11ax ne kadar hızlı?

802.11ax ile her bir akışın maksimum işlem hacmi ciddi ölçüde artış gösteriyor. Özellikle, yüksek bant genişlikli veri kanalları için daha fazla alan sunan 5GHz bandında çok daha verimli bir çalışma söz konusu. Ayrıca 802.11ac’den farklı olarak 802.11ax hem 2.4 hem de 5 GHz bandı destekliyor.

 

Günümüz standardına göre 8 kata varan bir veri hacminden bahsedilirken aslında 4 kat veri hacmi üzerinde duruluyor. Kısacası, günümüz standardı saniyede 866 Megabit (Mbps) sunarken, yeni standart saniyede 3.5 Gigabit (Gbps) sağlayacak. Mevcut ve yeni standart dört eşzamanlı kanal desteğine sahip. Böylece 802.11ac için 3.5 Gbps, 802.11ax içinse 14 Gbps’ye çıkılabiliyor. Yine en yüksek modülasyon 802.11ac için 256-QAM iken 802.11ax için bu değer 1024-QAM olarak karşımıza çıkıyor.

Broadcom şimdiden hem ev hem de kurumsal kullanım için Max Wifi çiplerininin satışına başlamış durumda. ASUS, D-Link, Netgear, Microsoft ve birçok şirket de bu çip tabanlı ürünler için kolları sıvadı. Şu anki tahminler 802.11ax donanımları 2017 yılı sonunda göreceğimiz yönünde.

 

Devamını oku